HURDA KABLO ALIMI

HURDA KABLO ALIMI

HURDA KABLO ALIMI

Her sektör gibi hurda sektörü de günümüzde gelişmekte ve ilerlemektedir. Her ne kadar gelişmiş ülkelerde çok değerli konumda olunsa da az gelişmiş ülkelerde hurdaların geri dönüşlerinin fayda ve katkıları daha yeni anlaşılmaktadır. Özellikle hurda kablolar bu sektörde birinci sırayı almaktadır. Hurda kablo alımı ile hem enerji tasarrufu yapılmakta hem de yeni ürün yapılıp daha çok maliyet doğurmasından öte ortada olan ürünün geri dönüşümü ile tekrar kullanımı sağlanmaktadır. Eskiye oran ile günümüzde de ülkemizde de bu alanda birçok yatırımlar yapılmaktadır. Enerji kullanımında tasarruf sağladığı gibi ülke ekonomisine de katkısı tartışılmaz bir gerçek olmaktadır. Teknolojinin de ilerlemesi ile bu işi yapan firmaların tabi ki çok dikkatli ve özenli olması gerekmektedir.


    Hurda kablo alımı yapan firmalar bu ürünlerin geri dönüşümlerini yaparken kullandıkları teknoloji ve ekipman da büyük önem kazanmaktadır. Geri dönüşüm yapılırken belli kriter ve kurallara uymak gerekmektedir. Öncelikle geri dönüşümün esasına ters düşecek yöntemlerin kullanılmaması ayrıca çevreye ve doğaya zarar verilecek hususlardan uzak durulması gerekmektedir. Basit yöntemler ile yapılması sonucunda doğaya zarar verilebilmektedir. Bu yüzden bu yöntemlerin tercihinden uzak durulması çok önemli olmaktadır. Her iş kendi içinde uzmanlık ve profesyonellik barındırmaktadır. Bir iş yapılacak ise muhakkak ki işin ehli tarafından yapıldığı taktirde doğru ve zararsız sonuçlar alınabilmektedir. Bu nedendir dolayıdır ki işini bilen ve profesyonel anlamda bu işi yapan firmaların tercih edilmesi gerekmektedir. Geri dönüşüm niçin bu kadar önemli sorusuna şu şekilde bir örnek ile cevap verilebilmektedir. Herhangi bir plastik maddenin toprak altında yıllar boyunca kaybolmadığı ve bu maddenin yakılması ile büyük ölçüde zarar verebileceği bilindiği taktirde geri dönüşümün önemi ve faydası daha iyi anlaşılabilmektedir.


    Hurda kablo alımı sonrasında asıl aşamalar başlamaktadır. Bu aşamalar birbirinden zahmetli süreçler olmaktadır. Bu maddelerin öncelikle kırma makinesi vasıtası ile boyları kısaltılmakta ardından iç ve dış kısımları ayrılmaktadır. Bu noktada soyma makinelerin kullanımı ile çevreye verilebilecek zararlarında önüne geçilmektedir. İç ve dış kısımlardan elde edilen plastik, kablodan ayrıştırılan tel ve kauçuk maddeler de geri dönüşüme gönderilmektedir.Paylaş: