HURDA DEMİR ALIMI

HURDA DEMİR ALIMI

HURDA DEMİR ALIMI

Hurda demirler farklı gruplara ayrılmıştır bunlar; Hurda inşaat demiri ve Dkp hurdalarıdır. İnşaat hurda demirleri son zamanlarda inşaat sektörünün artması ile yeni yapılan inşaatlardan ve yıkılan eski binalar ve işyerlerinden çıkarılan demirlerdir. Genel olarak hurda demir alımı fiyatları inşaat demirleri diğer hurdalara oranlarına göre daha düşüktür. Dkp hurdaları ise genellikle demir üretimi ve kesimi yapan fabrikalardan çıkarılmaktadır. Dkp hurda demir fiyatları ise normal diğer hurda ve inşaat demir hurdalarından kat kat daha yüksektir. 

Hurda aynı zamanda da imalat artıklarından elde edilmektedir. Bunlar arasında çapak olarak adlandırılan ya da elde kalmış ürünler ve kâğıt ve metal hurdaları ile otomobil hurdaları oldukça talep görmekteydi şuan ise elektronik eşyaların hurdaları bilgisayar hurdaları da değer olarak önem kazanmıştır. Hurda çeşitlerinden bazılarını sayarsak kâğıt, alüminyum, plastik, çinko, ahşap tahta hurdası, otomotiv ve otomotiv yedek parça hurdaları, demir, bidon, paslanmaz metaller, bilgisayar ya da genel olarak elektronik eşya hurdalarıdır. Sıfırdan bir ürünü üretmek, hammadde kaynağından, işlenmesine ve bunun tüketici ile buluşmasına kadar geçen süreçte, enerji ve maliyet harcamak demektir. Ancak hurdada durum tam olarak böyle değildir. Hurdanın ayrıştırılması sonucunda hammadde ihtiyacı direk olarak karşılanıyor ve gerek maliyet gerekse enerji yeniden bir ürün üretmek ile kıyaslandığında, oldukça düşük tutarlar olarak göze çarpmaktadır.


Hurda demir alımı malzemenin cinsine ve ağırlığına göre belirlenmektedir. Bu durum ayrıştırma sonrası elde edilen hurda fiyatlarının belirlenmesinde de etkin bir role sahiptir. Bu süreç geri dönüşüm kapsamında farklı şekil ve türde yapılmakla beraber, ayrıştırma işlemine tabii olan hurdalar, tekrar sanayide kullanılmak üzere hammadde haline getirilmektedir. Bu durum sıfırdan bir ürünü üretmek ile kıyaslandığında oldukça ekonomik bir yöntem olmasına karşın ayrıca doğal kaynaklar ve çevre açısından da olumları etkileri söz konusudur.


Paylaş: