Hurda Paslanmaz Alımı

Paslanmaz çelik ve paslanmaz hammaddeler piyasada 304 18/10, 430, 202 şeklinde anılmakta genelliklede 0.30 mm kalınlıktan başlayıp 4 mm ye kadar saçlar halinde pazar piyasasına sürülmektedir. Uzmanlar paslanmaz çeliğin kullanım alanını her geçen gün genişletmekte ve buna istinaden geri dönüşümün önemi daha da artmaktadır. Hurda paslanmaz alımı doğal kaynaklarımızın korunmasında önemli rol oynamaktadır.

Dünya çapında her yıl ortalama 15 milyon ton paslanmaz çelik üretilmektedir. Paslanmaz çelik bu nedenle dünya ekonomisinin başlıca dayanaklarından biri haline gelmiştir. Nüfusun artmasıyla her geçen gün nitelikli atıkların geri dönüştürülmesi çok daha önem kazanmıştır. Kâğıdın tasarruflu kullanılması ve geri dönüşümü ormanlarımızın ekonomik kullanılmasına, plastiğin geri dönüştürülmesi ise petrolün ekonomik kullanılmasına yardımcı olur ve bu örnekler çoğaltılabilir. Bu açıdan paslanmaz hurdanın geri dönüşümü, geri dönüştüğünde değer kaybetmeden %96 gibi bir oranla yenilenmesi paslanmaz hurda alımının ülke ekonomisine katkısını açıkça ortaya koymaktadır. Bu bağlamda endüstriyel işlem sayısı azalır ve enerji tasarrufu sağlanır. Ayrıca atık miktarı azalır ve ağırlık olarak çok olmasa bile hacimsel olarak çevre atıklardan büyük oranda arınmış olur.

Paslanmaz hurda alımı iş görürlüğü ve değer kaybetmemesi nedeniyle geleceğe ve ekonomiye yatırımın alternatif bir yoludur. Potansiyel iş alanı her geçen gün çoğalmaktadır. Paslanmaz taşımacılık, otomobil, asit tankları, binalar, mutfak aletleri, askeri teçhizat, gıda sektörü gibi birçok alanda çevreye zarar vermeden üretilip kullanılmakta ve hiçbir yan ürün gerektirmeden geri dönüştürülebilmektedir. Hammaddesi nikel, krom, demir, molibden, çelik hurda olan paslanmaz grubunun hurdası da bu nedenle çok değerlidir. Geri dönüşümünde de manyetik, manyetik olmayan ve alaşımlı çelik paslanmaz hurdalar ülke ekonomisinde önemli yer tutmaktadır. Örneğin meşrubat kutularının hayatımızdaki yeri vazgeçilemez hale gelmiştir.