Hammadde Fiyatları Artınca Hurda Kıymetli Oldu

Petrol ve dolar fiyatlarında mevcut olan hızlı yükseliş nedeni ile hammadde fiyat oranlarının artış göstermesi işsiz insanlar için yararlı oldu. Geçe yıl itibariyle başta demir, bakır ya da krom gibi malzemeler olmak üzere bazı metal ürünlere yaklaşık %70 oranına kadar zam uygulanması, hurdacıların da sayısını oldukça artmasına yol açmıştır. El arabası ile çöplerden ya da sokaklardan hurda demir, bakır, sarı ya da plastik toplayan kişilerin yevmiyesi ise, 50 TL’nin altına düşmemektedir. Hurdacı sayısında yaşanan bu artış, malzeme sıkıntısı çeken geri dönüşüm ve hurda fabrikalarını da sevindirmektedir. Özellikle büyük ve kalabalık şehirlerde bu işi yapan kişileri görmek zor değildir. Hurda bakır fiyatlarının kıymete binmesi de aslında sevindirici bir hal almıştır. Hurdacılar artık işleyebilmek için mal bulmakta zorluk çekmediklerini de belirtmiştir. Ayrıca belediyelere bağlı temizlik işleri müdürlükleri de çöp toplayıcılarının etrafa verdikleri zararı, zabıta aracılığı ile önleyebilmek için çaba harcamaktadır.

Tüm bunların yanı sıra ham petrolün de varil fiyatının geçtiğimiz yıllarda zirve yapıp 70 doların üstüne çıkması hammadde fiyatlarını ve hurda demir fiyatlarını olumsuz olacak şekilde etkilemiştir. Arz ve talep dengesizliğinin de sağladığı etkiyle bazı ürünlerin fiyat oranlarında geçen senelere oranla iki kat daha fazla artış yaşanmıştır. Bilhassa metallerin ve hurda bakır gibi malzemelerin fiyat oranları her ay düzenli bir şekilde zam görmüştür. Daha önceden 600 TL olarak belirlenen demirin ton fiyat aralığı 1050 TL’ye kadar artmıştı. Bakır su saati de 7 TL’den 10 TL’ye fırlamıştı. Bu bilgiyle ilişkili olarak hurda fiyatları da yaklaşık olarak ikiye katlanmıştır. Hurdacı olarak faaliyet sürdüren esnaf ise, fiyat oranlarında yaşanan yükseliş ile beraber sokaklardan hurda plastik ve benzeri mal toplayanların oranında da ciddi anlamda bir artışa neden olduğunu belirtmiştir. Ankara ili, bu konuda son derece geniş bilgiler sunmaktadır.

İş bulamayan ya da işi olmayan kişilerin el arabası ya da eski ‘Anadol’ tipi bir pikapla bu işe atıldığı ve piyasa genelinde hızlı bir şekilde toplayıcıların fazlalaştığı görülmeye başlamıştır. Bu şekilde bilgiler zaten hurdacılar arasında da belirtilmektedir. Ayrıca bu iş alanında çok ciddi bir oranda depolardan mal toplayan kişilerin yer aldığı da belirtilebilir. Hurda sarı fiyatları bu anlamda her geçen gün merak edilmekte ve artış yaşayıp yaşamayacağı tartışılmaktadır. İyi bir şekilde iş yapan toplayıcının elde ettiği gelir, normal bir memur maaşının çok daha fazlası olarak da belirtilebilir aslında. Fiyat oranlarının hızlı bir şekilde artması ile malını hurdaya çıkararak gerekli yerlere ileten esnaf sayısı da bir hayli artmıştır. Bu durum yalnızca ülkemizle sınırlı değildir elbette. Tüm dünya genelinde benzer durumların yaşandığı net bir şekilde görülmektedir.